Domowy budżet

Jednym z najlepszych sposobów zarządzania budżetem gospodarstwa domowego jest śledzenie cotygodniowych wydatków. Dzięki założeniu planu budżetowego lub planu wydatków, możesz śledzić swoje wydatki, aby upewnić się, że nie przekraczają one Twoich przychodów.

Jak dobrze zarządzać swoimi wydatkami?

1. Wypisz wszystkie swoje wydatki z ostatnich dwóch tygodni. Da Ci to dobrą podstawę do określenia, ile zazwyczaj wydajesz przez dwa tygodnie.

2. Oblicz sumy, które jesteś winien, oraz koszty miesięcznych spłat z uwzględnieniem terminów spłat.

3. Sporządź listę najważniejszych wydatków (czynsz, jedzenie, itp.), oraz takich, które możesz zapłacić później (jeżeli takie są). Zwróć uwagę na terminy płatności wszystkich swoich wydatków.

4. Sporządź listę wydatków okazjonalnych (czyli takich, które możesz płacić raz do roku, jak na przykład ubezpieczenie samochodu). Odłóż w każdym miesiącu część sumy na pokrycie tego typu kosztów.

5. Jeżeli po dokonaniu wszystkich płatności i odłożeniu pieniędzy na inne wydatki, została Ci jakakolwiek kwota oszczędności, odłóż je bez względu na to jaka to kwota.

6. Jeżeli spłacasz pożyczki lub kredyty (także te z karty kredytowej) w różnych instytucjach finansowych, dowiedz się jak możesz zaoszczędzić korzystając z tzw. kredytu konsolidacyjnego.

7. Rozważ sprzedaż rzeczy, których nie potrzebujesz, lub nie używasz, aby zdobyć dodatkowe fundusze.

8. Pozbądź się nie potrzebnych wydatków — wybierz te, które możesz zmniejszyć bez obniżania poziomu życia.

9. Jeżeli masz przejściowy problem ze spłatą w porozumieniu ze swoim pożyczkodawcą spróbuj zmienić daty płatności na bardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

10. Płać regularnie zobowiązania zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia.